Edwin Van der Sar przyjdź do Sparty!

edwin

Edwin van der Sar. Ma 39 lat, w futbolu klubowym osiągnął wszystko i gra sezon życia. W sobotę Edwin van der Sar nie puścił gola w 12 kolejnym meczu ligowym. Statystyki są oszałamiające. W ostatnią środę Holender pobił rekord Premier League Petra Czecha (1025 minut bez straty gola). W sobotę rekord ligi angielskiej Steve’a Deatha z Reading – 1103 minut. Bramkarz MU nie puścił gola już od 1122 minut. Jeśli w przyszłą sobotę gracze West Ham nie pokonają go do 74. minuty, van der Sar pobije rekord wyspiarskiego futbolu, należący do Chrisa Woodsa z Glasgow Rangers, który nie puścił gola przez 1196 minut. Po cichu liczymy, że Edwin trafi kiedyś do Katowic 🙂

Bio: Van der Sar jest wychowankiem klubu z rodzinnej miejscowości – Foreholte (Voorhout) en Noordwijk. Potem jednak trafił do szkółkipiłkarskiej Ajaksu Amsterdam. W Eredivisie zadebiutował 23 kwietnia 1991 roku w wygranym 1:0 meczu ze Spartą Rotterdamzastępując w 44. minucie etatowego wówczas bramkarza Ajaksu Stanleya Menzo, który doznał kontuzji. Van der Sar zagrał w tamtym sezonie 9 meczów, po czym usiadł z powrotem na ławce po wykurowaniu się Menzo. Jednak 3 sezony później to już van der Sar był pierwszym bramkarzem, a Menzo stał się jego zmiennikiem. Van der Sar bronił przez 5 pełnych sezonów w Ajaksie, zdobywającPuchar Mistrzów w 1995 roku i Puchar Interkontynentalny oraz Superpuchar Europy w tym samym roku, Puchar UEFA w1992 roku, a także 5 razy mistrzostwo Holandii (1990199419951996 i 1998), 2 razy Puchar Holandii (1993 i 1998), 3 razySuperpuchar Holandii (199319941995). W 1999 roku zgłosił się po niego Juventus Turyn i van der Sar powędrował do Serie A. Po 2 sezonach gry w 2001 roku Holender podpisał kontrakt z angielskim Fulham.

001

Jego gra w tej drużynie w sezonie 20042005zaowocowała transferem doManchesteru United12 grudnia 2008 roku holenderski bramkarz podpisał ze swoim klubem nowy kontrakt na kolejne 2 lata. W reprezentacji Holandii zadebiutował 7 czerwca 1995 roku w przegranym 0:1 meczu z Białorusią. Zagrał na 5 imprezach, na których Holendrzy nie odnieśli jednak sukcesu: Euro 96 (ćwierćfinał), mistrzostwach świata w 1998 (IV miejsce), Euro 2000 (III-IV miejsce), Euro 2004 (III-IV miejsce), mistrzostwach świata w 2006 (1/8 finału) oraz Euro 2008 (ćwierćfinał). Po występie w meczu ćwierćfinałowym przeciwko Rosji na Euro 2008 (przegranym przez Holandię 1:3 w dogrywce), bramkarz ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery. Jednak z powodu kontuzji Maartena Stekelenburga, poproszony przez selekcjonera Berta van Marwijka wrócił do kadry na dwa mecze eliminacji Mistrzostw Świata 2010 przeciwko Islandii i Norwegii. W ten sposób jego występy w kadrze zamknęły się w liczbie 130, co jest rekordem w reprezentacji Holandii.

~ - autor: bksspartakatowice w dniu 01/02/2009.