Mariusz Lewandowski z Pucharem UEFA!!!

Szachtar_Pucharem_UEFA_3330232

Szachtar Donieck pokonał Werder Brema 2:1 i zdobył Puchar UEFA. W ostatnim finale tych rozgrywek wszystkie gole strzelali Brazylijczycy. Zaczął Luiz Adriano z Szachtara, który wykorzystał błąd środkowych obrońców i pokonał Tima Wiese. 22-letni wychowanek Internacionalu był jednym z pięciu piłkarzy Canarinhos w jedenastce z Doniecka.

Na brazylijskich geniuszy od lat dziesiątki milionów euro wydaje Rinat Achmetow, właściciel i dobrodziej Szachtara. Sprowadzał ich, bo wymarzył sobie podbicie Ligi Mistrzów. Po latach niepowodzeń w najważniejszych europejskich rozgrywkach, wczoraj w końcu mógł świętować.

Jego drużyna miała przewagę przez większość meczu. Długo rozgrywała piłkę, na lewym skrzydle szalał Willian, a na prawym Ilsinho. Ale bodaj najsilniejszymi punktami drużyny z Doniecka byli boczni obrońcy. Razvan Rat i Darijo Srna. Pierwszy asystował przy golu Luiza Adriano, po podaniu drugiego bramkę na wagę zwycięstwa i Pucharu UEFA zdobył Jadson.

Werder wielu okazji nie miał. Gola strzelił dzięki pomyłce bramkarza Andrija Piatowa, który po strzela z rzutu wolnego Brazylijczyka Naldo wbił piłkę do bramki. Było to jedyne celne uderzenie Niemców w pierwszej połowie. Na kilkanaście sekund przed końcem dogrywki Werder strzelił drugiego gola, ale sędzia uznał, że Claudio Pizarro faulował Czyhrynskiego.

Szachtar_Pucharem_UEFA_3330254

Mariusz Lewadowski grał 120 minut. Pewnie przerywał akcje Werderu, gorzej wychodziły mu podania do napastników. Tuż przed przerwą 30-letni pomocnik miał szansę na strzelenie gola, ale piłkę po jego uderzeniu odbił Wiese. Ale i tak został wczoraj czwartym Polakiem, który zdobył Puchar UEFA. Wcześniej w tych rozgrywkach triumfowali Andrzej Buncol z Bayerem Leverkusen oraz Tomasz Rząsa i Euzebiusz Smolarek z Feyenoordem Rotterdam.

Więcej Polacy tego trofeum już nie zdobędą. W następnym sezonie Pucharu UEFA zastąpi Liga Europejska.

~ - autor: bksspartakatowice w dniu 21/05/2009.